Zkouška za dveřmi a vy sedíte nad skripty, lejete do sebe jedno kafe za druhým, na kruhách pod očima by se vám mohly houpat děti a do hlavy to neleze. Jaká jsou doporučení a tipy, jak učení zefektivnit a celkově tak nějak udělat menším peklem? 

Člověk prý může studovanou látku vnímat třemi způsoby – sluchem, „zkušeností,“ nebo zrakem. Na základě toho existují tři studijní typy. 

Šafránek Štěpán, těší mě. 

Vzpomenete si, kdy jste se dozvěděli něco nového? Byly to fotografie v knize? Obsah videa? Obrázky u textu? Víte přesně, jak byla vyobrazena bitva u Lipan, ale s textem, který obrázky doprovázel, je to už horší? Při zkoušce přesně víte, kde je v sešitě podtrženo to, co potřebujete použít? Pak jste nejspíš vizuální typ. Jak název napovídá, tento typ si pamatuje, co vidí. Proto je pro něj vhodné si poznámky výrazně označovat, měnit barvy, malovat si, kreslit grafy a vytvářet vizuální asociace. Velmi dobře si proto pamatuje to, co čte. 

Sedí mu organizované, klidné prostředí bez rušivých vlivů, žádný bordel na stole, žádná videa jako podkres. 

Druhý, auditivní typ využívá dobré paměti na to, co slyší. Texty písniček v paměti po prvním poslechu? Schopnost převyprávět celou přednášku? Nic překvapivého. 

Takovému Šafránkovi pomůže chodit na přednášky, poté si zopakovat, co slyšel a doma si vyprávět látku. Vyzkoušeno. 

Posledním typem je praktik (tzv. kinestetický typ). Zkušenost je nepřenosná, prý. A praktik to ví. Číst nebo jen pasivně poslouchat? Ztráta času. Zato interaktivní hodiny, projekty, scénky? Perfektní! Doma při učení chodí, cvičí na rotopedu, hlavně nesedí na zadku. 

Avšak nikdo není plně vyhraněný, jsme často od všeho kousek a tomu je vhodné přizpůsobit způsob učení.

Velet větru, dešti, být pánem svého času

Web infoabsolvent.cz doporučuje použít metodu 5 P, která by měla účinnost studia podpořit. Jde o podmínky k učení (ticho, vyvětráno, pití, prostředí), plánování času, přestávky (viz dále), poznámky a práce s textem (jak bylo uvedeno) a paměť (podpora zapamatovávání informací – opakuj systematicky).

Vizuál doporučuje

Dovoluji si poskytnout i svoje vyzkoušené tipy. Nicméně, co je moje v tomto případě není Tvoje a logicky nemusí fungovat u všech. Minimálně to však může sloužit jako odrazový můstek. Třeba pro zjištění, jak to nedělat 😊. Takže:

  • Nenechávejte učení na poslední chvíli. Jde to podstatně hůř. Není šance zapamatovat si všechno a s postupujícím časem klesá motivace ke studiu tak, že v závěru není žádné studium, ale spíše víra v to, že si vytáhnu něco z té trošky, co jsem do hlavy zvládl natlačit. 
  • Vypisujte kartičky. Poté, co nabydete dojmu, že látku z dané kapitoly umíte, vypište si osnovu otázky. Pak už čtěte jen tu a k ní si opakujte obsah.
  • Přečtěte si látku těsně před spaním a těsně po probuzení, aniž byste se ji snažili naučit. Rada aka nejvíc muziky za málo peněz.

TIP: Rajčatová technika

Tzv. Pomodoro technika vyzdvihuje zmíněný význam pauz. Tvrdí, že při kratších intervalech studia prokládaných pauzami funguje mozek lépe. Typicky jde o cykly 25 minut učení, kdy se nevěnujete ničemu jinému, a pěti minut pauzy. Po několika cyklech by měla následovat pauza větší. 

Aplikace Forest: Stay focused, kde během cyklu pěstujete strom, je skvělým příkladem. Navíc, když vlezete na FB, strom umře. A vy přece nechcete zabít strom! 

Co pomáhá vám?


Jak bude reklama vypadat?
-
Chceš zde reklamu napořád jen za 77 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Podělte se o článek s ostatními