Možnost zhodnocovat své peníze na formou P2P půjček není žádnou novinkou. Pokud jste tuto možnost zvažovali a chcete mít malý náhled na to, jak to funguje, máme pro vás náhled pod pokličku.

I malá investice se počítá

Na zonky lze investovat již od 200Kč – to je minimální částka, kterou můžete vložit do jednoho příběhu, maximální částka pro jednu půjčku je 5000Kč. Abyste vybrali vhodnou výši investice do konkrétní půjčky, nehleďte pouze na úrok. Je třeba uvědomit si, od čeho byla úroková míra odvozena.

Rating

Každý, kdo si chce půjčit peníze je na základě svých pravidelných příjmů, nutných výdajů a své úvěrové historie “označkován” ratingem. Je to vaše vysvědčení, na základě kterého věřitelé (Zonky, banky) určují o jak rizikovou investici jde zda není na místě, aby si riziko kompenzovali vyšším úrokem. V neposlední řadě je potřeba u zonky hledět i na výši investorského poplatku. Ano, Zonky to nedělá zadarmo. Souhrn označení níže, kalkulaci rizikových nákladů, vyši poplatku za investování a očekávaný výnos najdete v tabulce níže.

Jak to tedy vypadá po roce s vloženými 17tis. Kč?

Níže najdete graf reálných investic. V něm jsou půjčky řazeny podle rizikových kategorií. V tomto portfoliu jsou půjčky zastoupeny v poměru 60:40. 60% jsou investice s úrokem na 10,9%.

Rozdělení investované částky dle splácení

Sumarizace

Chcete to zkusit také?


Jak bude reklama vypadat?
-
Chceš zde reklamu napořád jen za 77 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Podělte se o článek s ostatními