Míra nezaměstnanosti je na nejnižším bodě v historii, práci má každý, kdo jen trochu chce. To znamená i to, že ti, kteří se báli riskovat změnu zaměstnání z obavy dlouhodobého výpadku příjmu, nyní nemají důvod do toho nejít. Nízká nezaměstnanost ale nutně nezaručuje to snové zaměstnání sama o sobě. Práci dostanete, to asi ano. Ale co udělat pro to, abyste té změny nelitovali a polepšili si? Co udělat, když jste absolvent, v papírech toho zas tak moc nemáte a rádi byste nějaké stabilní zaměstnání nalezli? Musíte zaujmout. Na první dobrou, životopisem. My vám exkluzivně nabízíme možnost napsat ho tak epesně, že budete do týdne minimálně ředitelem Microsoftu #BillGatesHadr.

Předpokládám, že správná struktura a vhodnost užití velkého množství fontů nejsou témata nezbytně vyžadující rozbor. Takže jen stručně, můžeme použít Comic Sans? Hm, NE!

Jeden klíč všechny zámky neotevírá, bohužel/bohudík

V první řadě. Víme, že se tento příměr používá v jiné souvislosti #winkwink, ale v tomto případě mluvíme o faktu, že nelze použít stejný životopis (a nedejbože stejný motivační dopis) pro všechny pozice, dokonce ani pro stejné pozice u jiných zaměstnavatelů. Chápeme se, že v případě žádání o pozici programátora určitě zaboduje vyzdvihnout, že jste si přivydělávali jako tester, ale ne zas tolik letní táborová brigáda v kuchyni?

Avšak ani v případě stejného zaměstnání v různých firmách se nevyplácí používat jeden mustr. Zdánlivě malé úpravy mohou udělat velký rozdíl. Důležité je v první řadě zjistit si o pozici co nejvíc, nastudovat firemní kulturu (často lze najít na webových stránkách) a vypíchnout ty vlastnosti, ty zkušenosti, které jsou s uvedeným v souladu. Ne každá, byť stejně znějící, pozice vyžaduje stejné nároky.

Méně je někdy více

Vraťme se k té struktuře. Jste už profík? Ředitel, velitel, manažer, technik, všechno do pětadvaceti? Pak to určitě chcete vypíchnout. OK, proti tomu nic, jen pozor na nálepku fluktuanta. Ale co když jste teď usušili razítko na diplomu a zas tak moc toho kariérně nemůžete nabídnout? Pak je namístě zvážit i uvedení dosaženého vzdělání jako první kapitoly. Proč ne, takových let dřeme, pochlubme se tím!

Ale nechlubme se zase moc. Je skvělé, že jste při škole neseděli doma, nicméně zkušenost praví, že potenciálního zaměstnavatele upřímně nezajímá ten táborový přivýdělek, asi ani nedocení dlouhý popis brigády v McDonaldu. Zaměstnavatele vždycky zajímá primárně to, co je relevantní pro danou pozici, na níž se hlásíte. 

Zmiňte to, co jste dělali, to ano, ale ne všechno si zaslouží vlastní kolonku. Shrnutí pod časovým obdobím 2012-2017 vypichující to nejdůležitější je často víc než dostačující. 

Čestný člen královské hradní stráže

Lež má krátké nohy, to se ví. A místo, kde se lhát rozhodně nevyplácí, je CV. Oni to zjistí. Od toho je zkušební doba a věřte, že programátor s údajnou praxí v Apple, který bojuje se založením emailu, bude minimálně podezřelý i laikovi.

Chybi jsou trapní

Stejně, jako není úplně košér fontovat jako o život, není na místě zaujmout chybami. Respektive, zaujmout ano, ale zde neplatí, že i negativní reklama je reklama. Tadi ne, nemislíme si, že bi to udělalo dobrou imyč. 

V tomto případě doporučujeme dvojí kontrolu. Z vaší strany po dopsání textu, aby dával smysl, aby neobsahoval právě zmiňované chyby, aby řazení informací nebylo mimo mísu. Druhou od někoho dalšího. Proč? Protože autorská slepota. To znamená, že můžete něco číst xkrát a být si jisti, že je to v pořádku, ale není. Jenže vy to neuvidíte. Jde totiž o to, že mozek vnímá po nějakém čase jen celek, takže přehozená písmena, chyba v i/y, kterou byste jinak neudělali, ani kdyby vás do ruky pálili, všechno přijde jak nic. Takže ideálně alespoň 4 oči. Nebudete litovat.

Teď už jen přiložit perfektní motivační dopis a je to vaše. Ale o tom někdy příště 😊.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chceš zde reklamu napořád jen za 77 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Podělte se o článek s ostatními