Pro banky lukrativní byznys, pro držitele kreditní karty dobrý sluha, ale zlý pán. Asi takto by se dala popsat kreditní karta. V čem spočívá rozdíl mezi kreditní a debetní kartou, který mnoho lidí nezná? Tento zásadní rozdíl vás ale může v případě neznalosti připravit i o pár tisícovek navíc, pojďme si tedy vysvětlit, v čem vlastně tkví tajemství debetní a kreditní karty.

Debetní karta

Pokud si v bance budete chtít zřídit debetní kartu, bude se jednat o kartu, která bude vydána k vašemu osobnímu účtu. V dnešní době je debetní karta standardně vydávána automaticky ke zřízenému účtu. V takovém případě budou peníze při platbě strhávány ze zůstatku na účtu. Pokud si k tomuto účtu sjednáte například i kontokorent, bude možné s kartou v obchodech platit tak, že budete moci zajít až do minusových položek. Často lidé v obchodech mylně říkají, že u sebe nemají hotovost a tudíž budou platit kreditní kartou. Což se ovšem pletou, jelikož kreditní karta ač vypadá naprosto stejně jako ta debetní, je v mnohém odlišná a to zcela zásadně.

Kreditní karta

Kreditní kartu od banky obdržíte tehdy, zřídíte-li si u ní úvěr. Budete tak se svou kreditní kartou moci nakupovat tak říkajíc na dluh. Peníze posléze budete muset samozřejmě za sjednaných podmínek s bankou splatit v celé své výši. Kreditní karty ovšem nemusejí pro jejich držitele představovat zlo, jak by se mohlo na první pohled zdát. Existují u nich totiž takzvaná bezúročná období, která ve většině případů trvají 45 či 55 dnů. Během tohoto bezúročného období, tak máte možnost splatit veškeré dlužné peníze bance bez toho, aniž byste museli platit úroky, které se mnohdy uchylují až ke 30% p.a.. Kreditní kartu určitě využijete v těchto případech:

  • půjčení auta v zahraničí
  • platby na internetu
  • rezervaze hotelu

Aby byla kreditní karta mezi klienty ještě oblíbenější, mají její držitelé možnost využívat také různých věrnostních programů, mezi které se řadí kupříkladu různé bonusy či prémie, které vám jsou připisovány za určitý nákup. Banky se totiž v podstatě snaží o to, aby měl ve své peněžence kreditní kartu každý. Pokud ji budete správně používat, jde o skvělý nastroj pro lepší cashflow. Dbejte však na opatrnost, možnost utrácet více než vyděláte je lákavá a lze se tak zadlužit opravdu na dlouho.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chceš zde reklamu napořád jen za 77 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Podělte se o článek s ostatními