MILÉNIÁLOVÉ. Podle chytrých stránek jedinci narození po roce 1982, maturující v roce 2000 a později. Jedinci, jejichž priority jsou, údajně, diametrálně odlišné generacím předchozím. Wikipedie, například, je shrnuje následovně:

V současnosti jsou ekonomicky aktivní, požadují vyšší životní úroveň a chtějí být více zodpovědní za sociální jistoty, důraz kladou i na osobní uplatnění, zároveň se velice zajímají o svůj osobní život (partnerské a rodinné vztahy), což je v rozporu s předchozí generací X, která tyto hodnoty kladla na spodní příčky žebříčku hodnot. […] chtějí naplno využít všech možností, které jim otevřená společnost nabízí, ale zároveň kvůli tomu odmítají obětovat osobní život.  

Dovolím si maličko oponovat. Teorie je jedna věc, praxe druhá. Generace X, ta předchozí, sice možná kdysi preferovala práci a jistotu příjmu, ale oni nejsou dnešní. Jsou to mladí lidé, umí s mobily, PC, žijí ve stejném světě. Ne, při pořizování pasové fotky nemuseli sedět pět hodin modelem malíři. Ano, i oni, navzdory teoriím, chtějí mít mezi prací a životem rovnováhu. A když ji nemají? Odejdou tam, kde bude. Stejně, jako miléniálové.

Wiki doplňuje, že dle Journal of Management „se příslušníci generace Y více zaměřují na volný čas, práci berou jen jako snadný způsob, jak zaplatit účty. Méně hledají práci dle „smyslu“, ale více cílí na vysoké finanční i společenské uznání.“

Aaaaa znovu nesouhlasíme. Ten smysl tam být musí, opět, teorii navzdory. Nebude? Půjdu tam, kde ho najdu. Plus tedy ty finance, of course. Nezaměstnanost je rekordně nízká, vždycky se najde někdo, kdo vám dobrého zaměstnance přeplatí. Proto musí zaměstnavatel nabídnout něco navíc. Tím je prima kolektiv, akce, happiness manager, ale taky naplnění potřeb a požadavků, které miléniál (a nejen on, jak vidno) má – tedy work-life balance. 

Práce není hospoda

Jak tedy vyjít zaměstnancům vstříc? TRENDAMA: home office. Všude internety a data. Dneska není reálně potřeba, aby zaměstnanci byli na pracovišti. Je to teda lepší u doktorů, řidičů nebo číšníků, ale programátor, administrativní pracovník, specialista marketingu?  Můžou pracovat z domu. A chtějí. Takže to zaměstnavatelé nabízejí. Musí. 

Další must je flexibilní pracovní doba. Pracuješ radši ráno a chceš být na třetí doma nebo si pospíš a dorazíš na desítku? Není problém. Doporučuje a přeje si 12/10 rodičů. Vyzvednutí ze škol? Doktoři? V s dobou jdoucí firmě už nemusíte řešit propustky. Prostě jdete.

Ve větších firmách je pak k diskuzi firemní školka či sportovní kluby. Spojit příjemné s užitečným nabízí také společné snídaně. Při takových příležitostech se stejně nejvíc vyřeší, jako na cigáru, takže práce probíhá, nenuceně, už při snídani, dolárky se točí. To může teoreticky zkracovat dobu věnovanou práci později, protože – už to přeci padlo ráno. Jako když najdeš, že?

A ČTYŘDENNÍ PRACOVNÍ TÝDEN. Ne však ten, kdy jedete 12tky. Logicky, asi tam budete muset být déle, protože práce sice nemá nožičky a neuteče, ale taky nemá nožičky, neuteče. Bude tam, dokud ji neuděláme. Ale třídenní víkend? Pojď mi. Na to se ale stát zatím moc netváří. Soukromníci jsou však samostatná entita. Takže? Stačí jim jen nenápadně podstrčit tento článek, a i vy můžete mít ve čtvrtek malej pátek #nepracujzij. 


Jak bude reklama vypadat?
-
Chceš zde reklamu napořád jen za 77 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Podělte se o článek s ostatními